• Phone Number (+90) 0414 315 48 67
  • E-Mail yavuzkardesler@windowslive.com

About Us

15.Sep.2017
Harran Üniversitesi 20’inci kuruluş yılını kutluyor

Harran Üniversitesi 20’inci kuruluş yılını kutluyor

Rektör Prof.Dr. İbrahim Halil Mutlu, az zamanda çok yol aldıklarını ama yapacak daha çok işleri bulunduğunu söyledi.  
Harran Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. İbrahim Halil Mutlu, 20 yıllık sürede önemli bir yol aldıklarını söyledi.
Üniversitenin akademik yayın alanında da ilerlediğini ve bu alanda aynı tarihlerde kurulan üniversiteler arasında önemli bir yere söz sahibi olduğunu aktaran Mutlu, şunları kaydetti: “Üniversitemiz 20 yıl içinde ciddi anlamda akademik yayın çıkardı. Bizimle birlikte 1992 yılında kurulan üniversiteler arasında akademik yayın sıralamasında, 2006 yılında 8., 2007 yılında 5., 2008 yılında 4., 2009 yılında 9. ve 2010 yılında ise 10. sırada yer aldık. Geçen yılın rakamları ise henüz elimize ulaşmadı. Akademik yayın sayımızın düşmesinde üniversitemize açtığımız ikinci öğretim etkili oldu. Çünkü akademisyen arkadaşlarımızın gündüz verdiği eğitimlere akşam eğitimleri de eklenince yayın için çalışabilecek vakit sıkıntısı çekmeye başladı. Umarım bu konuya önümüzdeki süreçte farklı bir çözüm yolu bulunur."
 
Öğrenci sayısı 17 binlere ulaştı.
 
Doğunun ve güneydoğunun en sakin, huzurlu kentinde tarihin beşiği medeniyetler şehri Şanlıurfa da bir eğitim ordusu…
Her geçen gün hızla gelişen ve tercih edilen bir Üniversite, HARRAN…
17 binlere ulaşan öğrenci sayısı 875 idari 875 akademik kadroyla ülkenin geleceğini aydınlatan bireyler yetiştiren bir üniversite…
 
Kaliteli bir eğitim için meslek yüksek okullarını idari ve teknik bilimler olarak ikiye ayırdık.  Yeni kuruluş izni alınan konservatuar ilimizde önemli bir işlevi yerine getirecektir,
Fakülte ve yüksek okullarımızda birçok ek program açıldı. Özellikle perfüzyon teknikleri ve optisyenlik programları bölge açısından büyük bir kazançtır.
 
Teknopark
Yavuz Kardeşler inşaat firmasinin yönetim kurulu başkanı Hacı Yavuz İle Rektör İbrahim Halil Mutlu ile İnşatı gezen Bölge için büyük bir çalışma olan Teknopark’ta adım adım ilerliyoruz.   Kuruluş işlemlerini tamamlayıp ortaklarını belirledik. Mekân olarak Makine Fabrikasının bir bölümünü tespit ettik. Ortaklarla toplantılar yaptık. Urfalı işadamlarının ilgisini buraya çekmeye çalışacağız.
Araştırma ve Uygulama Hastanesinin bitirilmesi hususunda çalışmalarımız sürüyor.  İlimize geldiğinde Sağlık Bakanımıza hastane inşaatını gezdirdik, gerekli bilgileri aktardık.   Projede yapılacak değişikliklerle birlikte yakın bir zamanda ikmal ihalesine çıkacağız.
Farklı ülke ve illerdeki üniversitelerle de çeşitli işbirliği olanaklarını geliştirmeye çalışıyoruz.  Bu kapsamda Türkmenistan,  İran, Azerbaycan gibi ülkelerden öğrenciler Harran Üniversitesi’nde eğitim görme imkânı buluyor.
Son yıllarda hazırladığımız birçok proje destek gördü. Son 3 yılda hazırladığımız 326 projeye farklı kurumlardan finansman desteği aldık. Destek gören projelerimizin çoğunluğu tıp ve yüksek lisans alanında yapılan çalışmalardır.  Bu rakamı önümüzdeki yıllarda daha da artırmak istiyoruz"
 
HARRAN ÜNİVERSİTESİ’NİN BİLİMSEL BAŞARILARI DEVAM EDİYOR
 
Harran Üniversitesi, “Ranking Web of World Universities” sıralamasında üst sıralara tırmanıyor.
Harran Üniversitesi, Webometrics (Ranking Web of World Universities) tarafından yapılan Dünya Üniversiteleri Ocak 2012 sıralamasında 20.300 üniversite arasından 1490. sırada yer aldı.
Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Halil Mutlu;  Harran Üniversitesi’nin bilimsel çalışmalarının sürekli devam ettiğini ve birçok yeni projelere imza attıklarını ifade ederken, gerek “Ranking Web Of World Universities” sıralamalarındaki yükselişi gerekse bilimsel yayınlara yapılan atıflar noktasında iyi konumda olduklarını, bölgenin ve ülkenin gelişmesi noktasında yapılacak tüm projelere destek vereceklerini ve proje üretenlerin üniversite olarak yanlarında olacaklarını söyleyerek, üniversitemizin başarı çıtasını yükselten tüm akademisyenlere teşekkürlerini sundu.
 
 
HARRAN ÜNİVERSİTESİ 600 YATAKLI ARAŞTIRMA VE UYGULAMA HASTANESİ İNŞAATI
                        17.11.1997 tarihinde 2.683.350,00 TL bedelle ihalesi yapılan Harran Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi inşaatının yapımına 16.06.1998 tarihinde başlanmıştır. Kapalı alanı 98.590,00 metrekare olan hastane inşaatı A BLOK (Ameliyathane ve yoğun bakım üniteleri), B BLOK ( Poliklinikler ve ana bilim dalları ), C BLOK ( Yatak odaları ) ve D BLOK (Ana giriş ) olmak üzere 4 ana bloktan oluşmaktadır. Tek kişilik yatak odası 20, iki kişilik yatak odası 235, üç kişilik hasta yatak odası 38 adet olup toplam 604 adet hasta yatak kapasitesine sahip hastane inşaatında, 22 adet ameliyathane ve 18 adet yoğun bakım ünitesi mevcuttur. 600 Yataklı Araştırma Hastanesi merkezi soğutma ısıtma ve havalandırma sistemine sahiptir.  Hastanenin otoparkı 800 araç park edecek kapasitelidir.
 
HARRAN ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ İNŞAATI
Harran üniversitesi Osmanbey kampusunda bulunan Tıp Fakültesi inşaatına 12.01.1996 tarihinde başlanmıştır.  Kapalı alanı 20.000,00 metrekare olan Tıp Fakültesi inşaatı A BLOK (Anfi ve Laboratuar), B BLOK (Anfi, Laboratuar, Derslik ve Poliklinikler), C BLOK (Seminer Odaları, Giriş, Depo, Kafeterya), D BLOK (Öğretim Görevlileri Odaları, Anabilim Dalı Başkanlıkları Odaları), E BLOK (Öğrenci İşleri ve İdari Odalar) olmak üzere 5 ana bloktan oluşmaktadır.
Başbakan tarafından açılışı yapılan fakülte’de 2012-2013 akademik yılda eğitim ve öğretime başlanıldı.
HARRAN ÜNİVERSİTESİ ENERJİ ÜSSÜ OLACAK
 
Harran Üniversitesinde Uluslararası Yenilenebilir Enerji ve Enerji Verimliliği (GAP-YENEV) Merkezi kuruldu.
Üniversite bu alanda faaliyet gösteren Danimarka teknoloji enstitüsü ile anlaşmaya imzalayarak merkezin çalışma startını verdi.
 
Harran Üniversitesi olarak yenilenebilir enerji üretiminde proje hazırlandı. Bu proje ile güneş enerjisinden elektrik enerjisi üretimine yön verilecek. Konu ile alakalı konuşan Rektör mutlu: Ülkenin en fazla güneş alan illerinde ilk sıralarda yer almaktayız. Bunu enerjiye çevirmek gerekmektedir. Bizde üniversite olarak bunun öncüsü olmak zorundayız. Bu düşünce ile üniversite olarak Danimarka Teknoloji Enstitüsü ile anlaşma imzaladık. Danimarka’daki bu enstitü böyle çalışmalarda başarılı bir kurum. Yakın zamanda kendilerini buraya davet edip bizlerde çeşitli konularda özellikle doktora vb çalışmalar için elemanlarımızı oraya göndereceğiz.
Rektör Mutlu GAP-YENEV Merkezi'nin öncelikle GAP'ın uygulandığı bölgeye daha sonra Türkiye ve dünyaya hitap edebilecek potansiyelde inşa edilmesinin planlandığını, bu kapsamda başta ABD ve Çin olmak üzere dünya ülkelerindeki benzer merkezlerin incelendiğini dile getirdi.
Daha önce GAP Bölge Kalkınma İdaresince (BKİ) yürütülen Yenilenebilir Enerji (YE) ve Enerji Verimliliği (EV) alanlarındaki projelerin, HRÜ'deki Güneş Enerjisi Araştırma ve Uygulama Merkezinde yürütülen çalışmalarla sentezlendiğini anlatan Rektör Mutlu merkezin öngörülerine zemin oluşturacak hidrolik enerji, güneş enerjisi potansiyeli, tarımsal atıklar gibi unsurların bölgede bu alanda önemli bir avantajı da beraberinde getireceğini ifade etti. Söz konusu merkezin bölgede yeni iş ve istihdam alanlarının oluşmasına katkı sağlayacağına dikkati çekerek, kurulacak merkezde özellikle kadın iş gücünün değerlendirilmesi için çalışma yürütüleceğini aktardı.